3. část tipů
Naše poradna na téma:
Jak prodat zahradu a na co si dát při prodeji pozor!
Úspěšnost a rychlost prodeje zahrady ovlivňuje více faktorů.
7. Nachystejte si všechny podklady a dokumentaci k zahradě
Nabídku Vaší zahrady máte jistě zveřejněnou, takže se blíží doba prohlídek zahrady se zájemci. Obecně platí, že by měl být zájemce informován ještě před její koupí o všem důležitém, co se zahradou a jejím využitím souvisí. V opačném případě se může stát, že kupující odstoupí od kupní smlouvy, například z důvodu zamlčení informací, které mohou mít vliv na hodnotu nebo využití zahrady po jejím prodeji.
Připravte si proto všechnu dokumentaci, související se zahradou a stavbami na ní, kterou máte, abyste ji mohli zájemcům předložit. Měl by to být List vlastnictví, nabývací titul, veškeré smlouvy s dodavateli energií a služeb, výkresová dokumentace od chaty, případně stanovy ZS nebo organizační pravidla zahrádkářské kolonie atd.. Většinu těchto dokumentů budete potřebovat také pro sepsání kupní smlouvy a přepis na nového majitele.
Ideální je, když budoucímu majiteli sepíšete, co všechno máte vyzkoušeno pěstovat, různá specifika při ošetřování porostů a stromů atd.. Pokud zájemcům o koupi všechny potřebné informace o zahradě vytisknete a připravíte do složky, jako to děláme my, velmi to ocení a budou se moci k těmto informacím kdykoliv vrátit a lépe se rozhodnout, zda je pro ně Vaše zahrada ta pravá.
8. Dobře se připravte na prohlídku
Prohlídka zahrady je tím klíčovým okamžikem, kdy se ze zájemce může stát kupující. Termín prohlídky dohodněte ideálně na slunečné počasí, aby si zájemci mohli co nejlépe zahradu prohlédnout, viděli její krásu a dokázali si představit, jak si ji upraví, co a kde na ní budou pěstovat a jak na ní budou relaxovat. Na prohlídku si udělejte dostatek času, buďte dokonale připraveni, přijďte včas, pěkně oblečeni a v dobré náladě.
Samozřejmě, že primárně záleží na tom, jak vypadá zahrada, ale o prodeji rozhoduje i to, jak budou zájemci vnímat Vás. Pokud se bude zahrada zájemcům líbit, ale Vy u nich vzbudíte nějakou nedůvěru, mohou se nakonec rozhodnout od koupě ustoupit, než aby riskovali případné problémy. Řekněte zájemcům o zahradě všechny zásadní informace, které o ní víte. Prohlídka rozhoduje o prodeji.
9. Informujte zájemce o majetkoprávních vztazích
Jako prodávající máte povinnost oznámit kupujícímu případné nejasnosti v majetkoprávních vztazích (věcná břemena, spoluvlastnické podíly, vlastnictví přístupové cesty a další možná omezení). Ujasněte si, jaká omezení se k Vaší zahradě vztahují. Některé zahrady mohou být například v majetku jiného subjektu, někdo může mít na zahradu předkupní právo, nebo je zahrada dlouhodobě pronajata a prodej je možný jen s nájemcem.
Může se také stát, že přístupová cesta na zahradu patří jinému majiteli. V takovém případě doporučujeme uzavřít věcné břemeno s vlastníkem přístupové komunikace, aby i budoucí majitel Vaší zahrady mohl tuto cestu bez obav využívat.
O zahradu bez přístupové cesty, nebo s různými dalšími omezeními, není příliš velký zájem. Taková zahrada se dá hůř prodat, pokud vůbec.
Před prodejem byste měli odstranit věcná břemena a omezení, a pokud to nebude možné, zájemce na ně upozornit. Předejdete tím možnému odstoupení od kupní smlouvy ze strany kupujícího, nebo vymáhání kompenzace za vadu věci. V případě spoluvlastnictví zahrady, je ideální domluvit se i s dalšími spoluvlastníky na prodeji jejich podílů. Pokud jsou uvedeny na Vašem Listu vlastnictví exekuce, nemůžete zahradu prodat dřív, než zajistíte jejich výmaz.
Chápeme, že pro Vás může být prodej zahrady náročný. Potřebujete s něčím poradit? Zavolejte nám Vaše dotazy na telefonní číslo 608 662 200, nebo je napište prostřednictvím našeho kontaktního formuláře. S důvěrou se na nás obraťte. Vaše dotazy rádi zodpovíme.
Děkujeme, že jste si přečetli 3. část našich tipů. Rádi Vám našimi zkušenostmi pomáháme.
ZA 3 DNY VÁM POŠLEME POSLEDNÍ ČÁST NAŠICH TIPŮ.